A-
 A 
A+
Obsluha okien

Plastové okná a balkónové dvere dodávané spoločnosťou Riri, sú vyrobené z päť alebo šesť-komorových profilov. Profily sú vystužené pozinkovanou oceľovou výstuhou. Okná a balkónové dvere sú osadené celoobvodovým kovaním Siegenia-AUBI, pri vstupných dverách sú použité viacbodové zámky a nastaviteľné závesy.  K zaskleniu sú štandardne použité izolačné dvojsklá s koeficientom prestupu tepla Ug=1,0 W.m2.K .

Na utesnenie rámu a krídla je použitý dorazový tesniaci systém dvoch gumových tesnení z ktorých jedno je umiestnené na ráme a druhé na krídle. Na vonkajšej strane spodného profilu rámu sú odvodňovacie otvory, slúžiace na odvod vody z priestoru medzi krídlom a rámom..

 

Základné informácie k bežnému používaniu plastových okien a dverí :

Plastové okná nie sú bežne konštruované pre ich dlhodobé otvorenie. Vplyvom váhy izolačného dvojskla dochádza k zvesovaniu krídla. ( platí vo zvýšenej miere u veľkých okien ). Pre možnosť dlhodobého vetrania sú okná osadené kovaním, ktoré umožňuje ich vyklopenie na spodných uzatváracích bodoch, čo prenáša váhu skla na pevne zabudovaný rám a v maximálnej miere eleminuje nežiadúce zvesenia krídiel. Pre dlhodobé vetranie preto používajte ventilačnú polohu a nie úplne otvorené okno.

Vplyvom prevádzky, teplotných zmien a sadania budov dochádza k zmene polohy okenného krídla voči rámu a tým aj k zmene polohy jednotlivých kusov kovania oproti ich pôvodnému nastaveniu pri montáži.

Čistota kovania má zásadný vplyv na kvalitu a komfort ovládania. Je bezpodmienečne nutné aby pohyblivé časti kovania boli v čistom stave. Prípadné nečistoty môžu vážne poškodiť nielen funkčnosť, ale aj samotné kovanie. Časti, ktoré sú označené ako mazacie body, musia byť pravidelne ošetrené mazacím tukom. Odporúčaný interval uvedený v pokynoch na údržbu, t.j. 1x ročne, je nutné brať len ako informatívne.

Frekvencia pravidelnej údržby kovania závisí hlavne na prostredí a na režime, v ktorom je ono používané  (frekvencia otvárania, vonkajšia prašnosť, teplota a pod.). Ak zistíte, že kovanie chodí "na sucho", alebo že sa ovládanie okna stalo ťažším, je nutné vykonať premazanie kovania ihneď, samozrejme po jeho pozbavení prípadných nečistôt.

Krídla nezaisťujte v otvorenej polohe zarážkami, kolíkmi arď,  Pri prievane alebo zatvorení môže dôjsť k poškodeniu okna alebo dverí, prípadne k vytrhnutiu krídla zo závesov a následne k vážnemu úrazu.

Vstupné dvere so samozatváračom nezaisťujte na dlhšiu dobu v otvorenej polohe, dochádza k oslabovaniu zatváracieho mechanizmu.


Nečistoty po murárskych zapraveniach a iné nečistoty v kovaní okien a balkónových dverí a zámku vstupných dverí spôsobujú zhoršenie ovládania. Môžu však spôsobiť aj zablokovanie a poškodenie celého kovania alebo zámku, udržujte ich stále čisté. U náhradných kľúčov do zámku, vyrobených z mäkkého kovu, môže dôjsť k odlomeniu a uviaznutiu ich častí v zámku, preto používajte iba kľúče z tvrdého kovu. Pred začatím murárskych prác odporúčame zakryť celé okná krycou fóliou, ktorú prilepíte k rámom krycou papierovou páskou, ktorá ide po vykonaní prác ľahko odstrániť. Ihneď po montáži odstráňte ochranné fólie z plastov, slúžiace najmä ako ochrana pri transporte z výroby. Dlhšie pôsobenie slnečného žiarenia ( už aj 5 týždňov) spôsobuje, že fólia krehne a lepidlo ostáva na rámoch aj po odstránení ochrannej fólie. Ihned po skončení murárskych prác odstránte zvyšky malty z okien, skiel a parapetov. Ďalej okamžite odstráňte zvyšky malty z obvodového kovania okenných krídel.

 

Nasledujúce informácie sú všeobecného charakteru a vzťahujú sa na väčšinu plastových okien, ktoré u nás nájdete.

Ovládanie plastových okien

Väčšina plastových okien je ovládateľné jednou kľučkou otváravo-sklopným systémom. V spodnej polohe je okno úplne priedušné uzavreté. Pri pootočení o 90 stupňov smerom k pántom ho uvediete do polohy otvorené a môžete okno klasickým spôsobom otvoriť.

Ak s otáčaním kľuky pokračujete o ďalších 45 stupňov, dostanete sa do miesta, kedy je okno v režime mikroventilácia. Medzi oknom a rámom je medzera o veľkosti v rádoch maximálne niekoľkých milimetrov. Okno je priedušné uzavreté, nehrozí riziko rosenie okien alebo ich pokrytie plesní.

Pri pootočení kľučky o plných 180 stupňov je možné celé okenné krídlo vyklopiť na dlhšiu vetranie. V tomto režime nehrozí samovoľné uzavretie okna.

Bezpečná obsluha okien

Ak chcete zachovať dlhú životnosť a bezpečnú obsluhu plastových okien, dodržiavajte nasledujúce rady:

Nevystavujte otvorené okenné krídlo zaťaženia.

Príliš okno neotvárať

Nesnažte sa otvárať okno za okraj okenného otvoru.

Neblokovať zatváranie okna predmety

Nepokladajte žiadne predmety do otvoreného okna medzi okenné krídlo a rám. Okná v dosahu detí je možné zaistiť poistkou proti otvoreniu alebo pridať zamykateľnou kľučku. Nenechávajte otvorené okno v prievane alebo silnom vetre.

Pri zatváraní držte okno vždy za kľučku, držanie v inom mieste okna môže spôsobiť zranenie.

 

ŠTATISTIKA NÁVŠTEV

mod_vvisit_counterDnes49
mod_vvisit_counterVčera96
mod_vvisit_counterTento týždeň49
mod_vvisit_counterMinulý týždeň511
mod_vvisit_counterTento mesiac405
mod_vvisit_counterMinulý mesiac2348
mod_vvisit_counterSpolu222972

OTVÁRACIA DOBA

Pondelok: 7:30-16:00
Utorok: 7:30-16:00
Streda: 7:30-16:00
Štvrtok: 7:30-16:00
Piatok: 7:30-16:00
Sobota: 7:30-12:00
Nedeľa: Zatvorené

KONTAKTNÉ ÚDAJE

Riri - stavebná firma
Milhostov 181
075 01 Trebišov

tel.: +421 915 871 013

e-mail: riri.trebisov@gmail.com

AKO NÁS NÁJDETE?

Ak nás neviete nájsť, kliknite na mapku.